
Rodajlendka (Rhode Island Red) je jedno z najvýznamnejších úžitkových plemien kury domácej na svete. Vyšľachtená bola v USA v štáte Rhode Island na konci 19. storočia ako dvojúčelové plemeno – na znášku vajec aj na mäso. Vďaka svojej vysokej produktivite, pevnej stavbe tela a odolnosti voči počasiu sa rýchlo rozšírila po celom svete a stala sa základom pre množstvo ďalších hybridov.
Rodajlendky sú nenáročné na chov, dobre sa prispôsobujú rôznym podmienkam a sú ideálne pre menšie farmy aj záhradné chovy.
Farebné varianty
Najznámejším a štandardným rázom je tmavočervená až mahagónová farba s miernym leskom. Existujú aj:
- biela rodajlendka (menej rozšírená, ale uznaná)
- tmavší až čierny chvost
- červený jednoduchý hrebeň a výrazné červené laloky
Perie je hladké, dobre priliehavé a odolné voči vlhkosti.
Hmotnosť a vajcia
- Hmotnosť kohúta: 3,5 – 4,0 kg
- Hmotnosť sliepky: 2,5 – 3,0 kg
- Farba vajec: svetlohnedá až hnedá
- Priemerná hmotnosť vajec: 55 – 60 g
- Ročná znáška: 200 – 250 vajec (niekedy aj viac)
Rodajlendky patria k najlepším nosniciam medzi čistokrvnými plemenami a znášku si udržiavajú aj počas zimy, čo je veľké plus.
Schopnosť lietania
Tieto sliepky majú obmedzenú schopnosť lietania – skôr poskakujú a preletia iba na krátku vzdialenosť. Stačí im bežný plot s výškou okolo 1,2 m.
Kvokavosť a materský inštinkt
Rodajlendky majú len mierny sklon ku kvokavosti. Vo všeobecnosti nie sú využívané ako kvočky, pretože ich kvokavosť bola v šľachtení potláčaná v prospech znášky. Občas však niektorá sliepka vysedí vajcia a stará sa o mláďatá spoľahlivo.
Odolnosť voči počasiu
Rodajlendka je mimoriadne odolné plemeno. Vďaka hustému periu a pevnej stavbe tela zvládne aj horšie klimatické podmienky – chlad, dážď či vietor. Je vhodná na celoročný chov v našich zemepisných šírkach.
Povaha a využitie
Rodajlendky sú mierumilovné, ale nie bojazlivé. Sú aktívne, zvedavé a dobre znášajú kontakt s ľuďmi aj inými plemenami. Vďaka ich výbornej znáške a schopnosti rastu sú vhodné na produkciu aj na domáci chov. Kohúty môžu byť niekedy dominantnejší, no spravidla nie agresívni.

Komentáre